Aj Slovensko sa zúčastnilo 10. európskeho stretnutia používateľov modelu CAF vo Varšave

Dňa 10. apríla 2025 sa vo Varšave uskutočnilo jubilejné 10. európske stretnutie používateľov modelu CAF, ktoré sa konalo pod záštitou poľského predsedníctva v Rade Európskej únie. Prestížne podujatie hostil PGE Narodowy Stadium, najväčší štadión v Poľsku, ktorý sa stal miestom výmeny skúseností, inovácií a inšpirácie pre verejnú správu naprieč Európou. Zúčastnilo sa ho viac ako 130 zástupcov organizácií verejnej správy. 

Slovenskú delegáciu, ktorú koordinoval Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR (ÚNMS SR) ako národný korešpondent modelu CAF, tvorili 3 účastníci. Okrem zástupcu ÚNMS SR sa na podujatí zúčastnili aj dvaja zástupcovia z mesta Nitra, čím Slovensko potvrdilo aktívne zapojenie samospráv do zlepšovania kvality riadenia vo verejnom sektore.

Výber najlepších príkladov dobrej praxe: Golden 18

Hlavným bodom programu bola prezentácia výnimočných príkladov dobrej praxe v podobe tzv. Golden 18. Išlo o výber 18 prípadových štúdií z 13 krajín, ktoré demonštrovali úspešné zavedenie zmien v organizáciách verejnej správy, ktorým predchádzala implementácia modelu CAF. Tieto organizácie v praxi preukázali, že inovácia vo verejnej správe nie je len možná, ale už reálne prebieha a prináša hmatateľné výsledky.

Prezentácie prebiehali v 2 častiach a 3 paralelných blokoch:

Breakout session no. 1 (dopoludnie): Podpora zamestnancov (Empowering people):

  1. Líderstvo a stabilita v smerovaní a hodnotách
  2. Aktívne zapojenie ľudí: spolupráca a spoločné vytváranie riešení
  3. Organizačná kultúra: podpora duševnej pohody a rovnováhy medzi pracovným a osobným životom

Breakout session no. 2 (popoludnie): Transformačné procesy (Transformative processes):

  1. Excelentnosť vo verejnom sektore – Vízia digitálnej transformácie a inovácií
  2. Orientácia na výsledky – neustále inovácie a zlepšovanie
  3. Spoločenská zodpovednosť – atraktívnosť verejného sektora

Národný korešpondent modelu CAF zo Slovenska sa aktívne zapojil do programu aj ako facilitátor diskusie v rámci popoludňajšieho bloku venovanému excelentnosti verejného sektora prostredníctvom digitálnej transformácie.

Diskusie a prezentácie v rámci Golden 18 priniesli viacero spoločných tém a inšpiratívnych postrehov, ktoré potvrdzujú silu modelu CAF ako nástroja zmien vo verejnej správe. Zaznelo, že výnimočnosť nie je náhoda a že aj pri zavádzaní zmien netreba zabúdať na silu internej i externej komunikácie. Viaceré príspevky zdôraznili význam spolupráce medzi organizáciami aj naprieč oddeleniami v rámci organizácie, ako aj potenciál zapojenia samotnej komunity do transformačných procesov. Prítomní sa zhodli aj na potrebe využívania digitálnych nástrojov a umelej inteligencie, čo zdôraznil najmä poľský prednášajúci vo svojom príspevku, keď povedal „Budúcnosť neprichádza – ona je už tu“. Osobitná pozornosť bola venovaná aj podpore zamestnancov počas zavádzania zmien, vytváraniu zdravého pracovného prostredia a budovaniu dôvery v rámci organizácie. 

10. európske stretnutie používateľov modelu CAF potvrdilo, že CAF je skutočne efektívny nástroj manažérstva kvality, ktorý pomáha organizáciám rásť, neustále sa zlepšovať a zvyšovať svoju spoločenskú hodnotu. Zároveň si je však komunita jeho používateľov vedomá toho, že ani samotný model CAF nie je nemenný a ak má zostať užitočným nástrojom v dynamicky sa meniacej spoločnosti, aj on sa musí zjednodušovať a prispôsobovať novým výzvam. Práve otvorená výmena skúseností a vízií v rámci európskej CAF komunity predstavuje dôležitý predpoklad pre jeho ďalší vývoj.

Záverečné slová podujatia patrili už tradične zástupcom Európskeho inštitútu pre verejnú správu (EIPA), ako aj predstaviteľom poľského predsedníctva – riaditeľke odboru štátnej služby Marte Kuzawińskej a poľskému národnému korešpondentovi Katarzyne Dudzik. Okrem nich vystúpil aj Nick Thijs z tímu OECD/SIGMA, ktorý podujatie zhrnul v krátkom príspevku: ako zamestnanci verejnej správy slúžime občanom, ktorým by sme mali prinášať kvalitné služby obohatené o inovácie, ktorými sa musíme pochváliť. V tomto smere nie je čas byť skromný. CAF je pritom katalyzátorom zmeny. Ako hovorí francúzske príslovie, je potrebné urobiť krok vzad, aby si urobil veľký skok vpred. Podobne funguje aj model CAF – je potrebné zastaviť sa, zamyslieť sa, reflektovať a potom urobiť skok vpred v podobe zmien a inovácií.

Zástupcom 18 prezentujúcich organizácií boli slávnostne odovzdané aj diplomy ako uznanie ich práce. Prípadové štúdie Golden 18 budú vydané aj v rámci zborníka, ktorý s Vami budeme zdieľať po jeho vydaní. 

Účastníci 10. európskeho stretnutia používateľov modelu CAF

Spoločné diskusie na 10. európskom stretnutí používateľov modelu CAF

Breakout session no. 1

Facilitátori panelových diskusií